fbpx

Co To Jest Marketing?

Co jest ważniejsze? Dobry marketing w różnych odsłonach, Czy może branding?

Marketing to coś więcej niż mogłoby nam się wydawać. Jest to pewnego rodzaju sztuka, której zadaniem jest poznanie i zrozumienie klienta na tyle dobrze, aby nasz produkt sprzedawał się sam, to znaczy, że poprzez marketing powinniśmy stworzyć klientom potrzebę zakupów.
Dzięki działaniom marketingowym zaspokajamy potrzeby ludzi, zwiększając swój zysk. Marketing ma zatem na celu rozpoznawanie oraz zaspokajanie ludzkich i społecznych potrzeb.

Marketing

Poznaj stanowisko ekspertów

Co To Jest Marketing?

Co jest ważniejsze? Dobry marketing w różnych odsłonach, Czy może branding?

Marketing to coś więcej niż mogłoby nam się wydawać. Jest to pewnego rodzaju sztuka, której zadaniem jest poznanie i zrozumienie klienta na tyle dobrze, aby nasz produkt sprzedawał się sam, to znaczy, że poprzez marketing powinniśmy stworzyć klientom potrzebę zakupów.
Dzięki działaniom marketingowym zaspokajamy potrzeby ludzi, zwiększając swój zysk. Marketing ma zatem na celu rozpoznawanie oraz zaspokajanie ludzkich i społecznych potrzeb.

Marketing

Poznaj stanowisko ekspertów

Jakie są słynne definicje marketingu?

Marketing jest działalnością, zbiorem instytucji oraz procesów służących tworzeniu, komunikowaniu, dostarczaniu i wymianie ofert, które mają wartość dla klientów, kontrahentów, a także społeczeństwa w ogólności.(American Marketing Association)

-Marketing jest procesem społecznym, w którym jednostki i grupy otrzymują to, czego potrzebują i chcą, poprzez tworzenie i oferowanie oraz swobodną wymianę z innymi towarów i usług, które posiadają wartość.(Autor nieznany)

Marketing to zarządzanie korzystnymi, a więc przynoszącymi zysk relacjami z klientem. Celem marketingu jest wytworzenie określonych wartości dla klientów i otrzymywanie w zamian określonych wartości od klientów.(Philip Kotler)

pen nib icon Komentarz “C” : “Zasadnicza różnica wygląda w następujący sposób. Wyobraźmy sobie, że idziesz z kolegą do baru. Widzisz piękną blondynkę. Jeśli podejdziesz do niej, przedstawisz się, powiesz, że jesteś przystojny i bogaty oraz zapytasz, czy zostanie Twoją żoną, to to będzie marketing bezpośredni. Jeśli z kolei podejdzie do niej Twój przyjaciel, wskaże na Ciebie oraz powie, że jesteś przystojny i bogaty, a także zapyta, czy zostanie Twoją żoną, to będzie marketing przez rekomendację. Jeśli natomiast wejdziesz z nim do baru i ta blondynka podejdzie do Ciebie i powie cześć, słyszałam, że jesteś przystojny i bogaty, może zostanę Twoją żoną? To będzie branding. Dobrze prowadzone działania marketingowe zawsze prowadzą do budowy brandu, a ten jest gwarantem sukcesu i sprzedaży.” 

Co jest przedmiotem marketingu?

Wyróżniamy dziesięć głównych kategorii rzeczy, które mogą być przedmiotem działań marketingowych:

Towary – fizycznie istniejące dobra, które tak naprawdę mają największy udział w działaniach marketingowych. Co roku miliony firm wprowadzają na rynek samochody, sprzęty RTV i AGD, kosmetyki, zabawki, wszelkiego rodzaju maszyny, żywność (zarówno świeżą, pakowaną, jak i mrożoną) oraz inne podstawowe produkty codziennego użytku, które mają duże znaczenie w gospodarce.
Usługi – w związku z dynamicznym rozwojem gospodarki, coraz więcej producentów koncentruje swoją aktywność na usługach kosztem produkcji towarów. Pojęcie usług obejmuje działalność hoteli, linii lotniczych, salonów piękności, fryzjerów, lekarzy, prawników, księgowych, programistów, marketerów. Niektóre oferty rynkowe łączą w sobie cechy zarówno usługi, jak i towaru – na przykład posiłek typu fast food.
Doświadczenia – organizacja obozów sportowych, wszelkiego rodzaju parki rozrywki, kina, teatry. Krótko mówiąc, są to miejsca, gdzie możemy doświadczyć niezapomnianej przygody.
Wydarzenia – festiwale, koncerty, wydarzenia sportowe, wydarzenia charytatywne, które mają na celu spojenie jak największej liczby osób, które mogą stać się potencjalnym klientem.
Miejsca – miasta, regiony, kraje, które konkurują ze sobą, aby przyciągnąć jak największą ilość turystów, biznesmanów, firm.
Osoby – są to celebryci, artyści, influencerzy, wybitni prawnicy, lekarze, specjaliści z różnych dziedzin, którzy próbują zwrócić uwagę innych poprzez działania na przykład w Mediach Społecznościowych, aby stać się własną „marką”. Niektórzy promują samych siebie, inni korzystają z pomocy specjalistów.
Wartości materialne i niematerialne – nieruchomości, aktywy finansowe, które są przedmiotem obrotu, a to wymaga marketingu. Na przykład agenci nieruchomości pośredniczą w sprzedaży lub sami kupują i sprzedają nieruchomości mieszkalne bądź komercyjne.
Organizacje – teatry, muzea, kina, przedsiębiorstwa, uniwersytety – starają się budować pozytywny wizerunek, aby przyciągać publiczność i fundusze.
Informacja – może nią być na przykład technologia informatyczna ochrony zdrowia, gdzie końcowym produktem jest karta pacjenta, która zawiera wszystkie informacje na temat badań, diagnozy leków, raporty lekarskie.
Idee – każda oferta marketingowa posiada swoją korzyść, ideę, aby w łatwiejszy sposób dotrzeć do klienta. Dla przykładu można tutaj podać ideę ekologii, która jest bardzo popularna wśród przedsiębiorstw.

Jakie są rodzaje marketingu?

Wraz z postępem technologii, rozwojem gospodarki, powstają nowe rodzaje marketingu, oczywiście te, które istniały już wcześniej, ale nadal są ważne.
Wybór odpowiedniego typu marketingu zależy od tego, jaka jest nasz grupa docelowa odbiorców.
Wiele firm wykorzystuje kilka kanałów komunikacji jednocześnie, aby zwiększyć swój poziom dotarcia – nazywamy to marketing wielokanałowy, bądź z angielskiego multichannnel marketing.

Najpopularniejsze rodzaje marketingu:

Marketing cyfrowy (Digital Marketing) – numer jeden wśród współczesnych rodzajów marketingu, obejmuje każdy obszar wykorzystujący technologie cyfrowe. Zawiera:

  • Marketing w Mediach Społecznościowych,
  • Marketing w wyszukiwarkach internetowych (SEO),
  • E-mail Marketing,
  • Wszelkiego rodzaju reklamy internetowe.

Marketing treści (Content Marketing) – obejmuje tworzenie i dystrybucję treści w różnych kanałach komunikacji na przykład w Mediach Społecznościowych, blogach firmowych, reklamach, e-bookach. Są to także treści na wszelkiego rodzaju infografikach, banerach, treściach video, podcastach. Ważne, aby nasze treści były wartościowe i miały przekaz, który zwróci uwagę naszych odbiorców.

Marketing szeptany – rodzaj marketingu, który jest najpewniejszym przekazem, bo wiadomo, że jeżeli Twoja przyjaciółka poleci Ci jakąś usługę lub produkt, na pewno weźmiesz to pod uwagę. Tyczy się to również opinii w Internecie – jeżeli dana firma/produkt ma pozytywne opinie, konsument chętniej skusi się do zakupu.

Influence marketing – coraz bardziej popularny, jest ściśle powiązany z Mediami Społecznościowymi. To proste – osoba, która posiada duże grono odbiorców, reklamuje Twoje produkty/usługi, aby skłonić odbiorców do zakupu. I tutaj łatwy przykład – jeżeli Robert Lewandowski używa telefonu marki Huwawei, to ja też muszę!

Outdoor marketing – działania zwiększające widoczność firmy w przestrzeni zewnętrznej, wszystkiego rodzaju reklamy, które są umieszczone na billboardach, przystankach, autobusach, budynkach.

Podstawowe pojęcia marketingowe.

B2B – Business to Business – klientem firmy jest firma.
B2C – Business to Consumer – klientem firmy jest konsument.
Branding – odbiór marki poprzez elementy wizualne i tekstowe.
CAC – CustomerAcquisitionCost (Koszt Pozyskania Klienta).
CPA: Cost Per Action (Koszt Za Działanie) – do tego pojęcia możemy zaliczyć kliknięcie w naszą reklamę, zapis do newslettera, zakup.
CPC: Cost Per Click (Koszt Za Jedno Kliknięcie)
UX: User Experience (Doświadczenie Użytkownika) – jak użytkownik zachowuje się na danej stronie internetowej, ale również w innych dziedzinach życia.
UI: User Interface (Interakcja Użytkownika) – wszystkie elementy graficzne, z którymi użytkownik ma do czynienia na danej stronie.

Podsumowując, marketing nie jest prosty i nigdy nie mamy pewności, że działanie, które planujemy, będzie w 100% efektywne. Bo jaką mamy pewność, że jeżeli postawimy pięknej dziewczynie w barze drinka, ona się nami zainteresuje? Odpowiem: żadną. Aby zwiększyć szansę powodzenia, możemy zadbać o swój wygląd (kreacje reklamy) oraz o to, w jaki sposób rozpoczniemy rozmowę (zaplanujemy treść). Jeżeli się uda – brawo! Jeżeli coś pójdzie nie tak, musimy się zastanowić, gdzie popełniliśmy błąd (analityka).
Dlatego sztuka polega na tym, że wszystkie działania, które wdrażamy, muszą być przemyślane i uprzednio zaplanowane, aby niepotrzebnie nie wypalać budżetu – bo co jeśli dziewczyna w barze lubi tylko wysokich blondynów a ty jesteś niskim brunetem? Widzisz, na czym polega ta sztuka?

Autor artykułu
  • Visual Merchandising – 98%
  • Branding – 91%
  • Budowa Relacji Z Klientem – 94%
  • Zarządzanie i Sprzedaż w Social Media – 90%
  • UX Writing – 89%
  • Projektowanie UX/UI – 92%

Młoda, ambitna i obdarzona szóstym zmysłem w zakresie estetyki. Każdy projekt jest dla niej tak samo ważny i każdy klient musi być traktowany zgodnie ze standardami firmy, które oczywiście sama zaprojektowała. Odbiór marki, budowa jej rangi oraz autorytetu to jej priorytety. Sztukę Visual Mechandisingu przekłada na wszystkie aspekty działań marketingowych. Public Relations i budowa relacji z klientem to jej kredo. Oprócz tego w K&C Marketing Partners dba o jakość tekstów i kreacji reklamowych. Każdy produkt przechodzi szczegółową  weryfikacje “K” pod kątem wizualnym i w zakresie treści. Social Media to jej świat, w którym odnajduje się w 100%. Przygotowanie strategii w tym kanale komunikacji opanowała do perfekcji, tak samo jak tworzenie kampanii reklamowych. Stawia w nich na prosty i konkretny przekaz oraz nietuzinkowe kreacje które przyciągają uwagę odbiorców i budują wizerunek firmy.

Co To Jest Marketing?
Poznaj Nasze Możliwości

Social Media

Planujemy oraz wdrażamy interesujące
publikacje, generujemy sprzedaż,
pozyskujemy leady oraz podnosimy wartość marki.

Strategie Marketingowe

Strategie nie są tylko dla korporacji!
Planujemy przemyślane działania
marketingowe dla firm.

E commerce & Marketing Consulting

Anaizujemy i doradzamy.
Podpowiadamy, co zrobić i jak to zrobić,
aby zwiększyć wyniki.

Strony Internetowe

ATRAKCYJNA I POUKŁADANA
TAKA, KTÓRA ZADBA O TWOJE INTERESY

Sklepy Internetowe

NIE WIESZ JAKI ON POWIENIEN BYĆ?
FUNKCJONALNY I PRZYCIĄGAJĄCY

Pozycjonowanie

ODPOWIEDNIA POZYCJA
TO GWARANCJA SUKCESU

Kampanie Google ADS

SKUTECZNY I NASTAWIONY NA CEL
TWÓJ MARKETING W WYSZUKIWARCE

Social Media

PRZYCIĄGAJĄCE I INTERESUJĄCE
SPÓJNE Z WIZJĄ TWOJEJ MARKI

Social Media ADS

ZWRÓĆ UWAGĘ KLIENTÓW
POZNAJ WYJĄTKOWE KREACJE

Identyfikacja Wizualna

ZNACZEK JEST ISTOTNY
NIE POZWÓL BY BYŁ PRZYPADKOWY

Strategie Marketingowe

MARKETING NA ŚLEPO?
TO NIE JEST DOBRA KONCEPCJA!

Consulting i Doradztwo

POZWÓL, ŻE ZAOPIEKUJEMY SIĘ
TWOIM BIZNESEM

Pozycjonowanie

ODPOWIEDNIA POZYCJA
TO GWARANCJA SUKCESU

Kampanie Google ADS

SKUTECZNY I NASTAWIONY NA CEL
TWÓJ MARKETING W WYSZUKIWARCE

Social Media

PRZYCIĄGAJĄCE I INTERESUJĄCE
SPÓJNE Z WIZJĄ TWOJEJ MARKI

Social Media ADS

ZWRÓĆ UWAGĘ KLIENTÓW
POZNAJ WYJĄTKOWE KREACJE

Identyfikacja Wizualna

ZNACZEK JEST ISTOTNY
NIE POZWÓL BY BYŁ PRZYPADKOWY

Strategie Marketingowe

MARKETING NA ŚLEPO?
TO NIE JEST DOBRA KONCEPCJA!

Consulting i Doradztwo

POZWÓL, ŻE ZAOPIEKUJEMY SIĘ
TWOIM BIZNESEM